Aktualności

Brak planu zagospodarowania przestrzennego - co zrobić gdy działka nie ma MPZP?

Metr Kwadratowy Jolanta Lipska 2025-06-02

Czym jest MPZP?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli mpzp uchwala rada gminy lub miasta. MPZP jest aktem prawa miejscowego, co oznacza, że stanowi prawo obowiązujące dla wszystkich mieszkańców danej jednostki terytorialnej - gminy, powiatu lub województwa.

Dokument określa przeznaczenie terenu oraz szczegółowe warunki zagospodarowania i zabudowy. Dzięki niemu dowiesz się, jakie funkcje pełnią poszczególne tereny, a co za tym idzie - jakiego rodzaju inwestycje możesz zrealizować. Uchwały mpzp mogą w różnym stopniu szczegółowości określać wytyczne przyszłej zabudowy.

Brak planu zagospodarowania przestrzennego - jak budować?

Zanim zaczniesz ubiegać się o warunki zabudowy, sprawdź czy spełniasz wymagania do ich wydania, a są to:

  1. Przynajmniej jedna sąsiadująca działka została zabudowana w taki sposób, który umożliwia określenie wymagań dotyczących zabudowy.
  2. Twoja działka posiada dostęp do drogi publicznej.
  3. Działka jest przeznaczona na cele budowlane.
  4. Uzbrojenie terenu w media jest wystarczające dla planowanej inwestycji.
  5. Grunt nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.
  6. Decyzja nie narusza przepisów odrębnych (np. prawo budowlane, ochrony środowiska).

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy nie oznacza jeszcze, że możesz rozpocząć budowę domu. Niestety może się okazać, że określone warunki nie zezwalają na budowę domu który sobie wymarzyłeś. Zasada jest również taka, że jeśli choć jedno z wymienionych wymagać nie zostanie spełnione, to decyzja w wuzetce będzie odmowna. W takiej sytuacji musisz poczekać aż dla danego terenu zostanie opracowany i uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. 

Schemat procesu inwestycyjnego w przypadku starania się o warunki zabudowy, kiedy działka ma mpzp i kiedy trzeba starać się o warunki zabudowy 


Jakie dokumenty musisz złożyć wraz wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy?
•    Mapę zasadniczą lub, w przypadku jej braku, mapę ewidencyjną, z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w skali 1:500, 1:1000. Dla inwestycji liniowych dopuszcza się skalę 1:2000.
•    Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Taką decyzję składa się wówczas, gdy inwestycja może mieć wpływ na środowisko lub zdrowie ludzi. Jeśli działka na której planujemy wybudować dom znajduje się na obszarze Natura 2000, to konieczne będzie uzyskanie decyzji środowiskowej. Informację o tym, czy Twoja nieruchomości znajduje się na terenie Natura 2000 lub innych obszarach chronionych możesz sprawdzić samodzielnie w Geoportalu OnGeo.pl.
•    Charakterystykę inwestycji w której określisz:
•    zapotrzebowanie na wodę, energię oraz sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków,
•    opis planowanego zagospodarowania terenu oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu. Należy przedstawić położenie budynku i jego otoczenie na mapie wraz opisem. Nie musi być to profesjonalne opracowanie wykonane przez specjalistę. Wystarczy w sposób poglądowy oznaczyć odpowiednie elementy na kopii mapy.
•    Gdy działka nie jest uzbrojona, należy także dołączyć warunki techniczne dostawy mediów, czyli dokumenty potwierdzające możliwość uzbrojenia terenu. Może to być np. umowa na wykonanie przyłącza do sieci energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej.
•    Dowód uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W przypadku gdy taka opłata jest naliczana dla Twojego typu inwestycji.
•    Pełnomocnictwo, jeżeli o uzyskanie decyzji ubiegać się będzie pełnomocnik w imieniu inwestora.